Polecamy

Bacticid AF 1 L ze spryskiwaczem
brutto: 21,00 zł
(netto: 19,44 zł)

Kategorie

Nowości

Igły medyczne do iniekcji NIPRO op. 100 szt.
brutto: 14,76 zł
(netto: 13,67 zł)

Promocje

3 SZT VELOX TOP AF 1L ze spryskiwaczem PROMOCJA!
brutto: 75,00 zł
(netto: 69,44 zł)

Płatności online

płatności online Przelewy24

Dostawy realizuje

Rękawiczki medyczne a uczulenie na lateks

Problem uczulenia na lateks jest szeroko omawiany, co wywołało przesadny strach w stosunku do rękawic lateksowych. Właściwie szacuje się, że tylko 1 % populacji jest dotknięta zjawiskiem nietolerancji lateksu.

(Typ alergii I)

Nietolerancja lateksu nie objawia się występowaniem miejscowej wysypki, ale raczej takimi objawami jak kichanie, cieknący nos, ogólne złe samopoczucie, uderzenia gorąca, swędząca skóra itp. Dotkliwość uczulenia na lateks może być różna a co gorsza, może również wystąpić szok anafilaktyczny, który potencjalnie jest śmiertelny. To jednak są rzadko spotykane przypadki.

Istnieją pewne powiązania odnośnie nietolerancji lateksu. Ludzie którzy już cierpią z powodu pewnych rodzajów alergii (astma, katar sienny), znajdują się automatycznie w grupie zwiększonego ryzyka. Podobnie jak ludzie uczuleni na różnego rodzaju jedzenie jak np: orzechy, awokado, kiwi, marakuja, banany, pomidory, ziemniaki, karambola, kokos, papaja, brzoskwinie, ananas, melon, figi, orzeszki ziemne oraz przyprawa curry, również stanowią grupę zwiększonego ryzyka na nietolerancję lateksu.

Uczulenie na lateks może spowodować również powtarzająca się ekspozycja na proteiny lateksu. Ludzie używający rękawic pudrowanych, są narażeni na kontakt z proteinami lateksu znacznie bardziej niż inni. Dzieje się tak dlatego, że puder znajdujący się w rękawicy wiąże się z proteinami lateksu znajdującymi się w powietrzu w związku z tym poziom takich protein jest znacznie wyższy w rękawicy pudrowanej niż bezpudrowej. Z tego też powodu, nie polecamy osobom często użytkującym rękawice stosowania rękawic lateksowych pudrowanych, a raczej zalecamy stosowanie rękawic lateksowych bezpudrowych lub rękawic nitrylowych.

ALERGIA KONTAKTOWA (Typ alergii IV)

Proces produkcji rękawic jest skomplikowany i wymaga użycia różnych rodzajów chemikaliów. Ostatecznie ich zawartość w produkcie końcowym jest zredukowana do minimum, jednakże rękawica musi przejść wiele procesów płukania.  Rękawice z naszej oferty są produkowane wyłącznie przez producentów stosujących w procesie produkcji prawidłowe procesy płukania. Śladowe ilości substancji chemicznych w produkcie końcowym są nieuniknione, jednakże nie one powodują alergie, ale powtarzająca się ekspozycja na tą samą substancję już może. Podrażnienia skóry i alergie spowodowane powyższymi chemikaliami nazywamy „kontaktowymi” i nie należy ich mylić z alergią na lateks. Wspomniane powyżej chemikalia nazywamy również akceleratorami.

Alergia kontaktowa pojawia się w czasie trwania kontaktu z rękawicą, objawiając się czerwoną wysypką na rękach.